// sithuwam CSS
  • Latest News

About EDEX Sithuwam

Annual all island art competition launched to promote the artistic talents of studentsand youth island wide. Many talented students from rural and disadvantagedbackgrounds benefit from this initiative

  • Conduct an Island-wide Arts Competition targeting multiple age groups to provide a platform for students/participants to exhibit their skills and be recognised for their creativity
  • Sithuwam Exhibition,  to facilitate the exhibition of short listed entries and selecting the best creations by an expert panel
  • Facilitate skills improvement via conducting a Skills Development Workshop by expert(s) aimed at coaching finalists on “tools and techniques” relevant to creating artwork
  • Establish a foundation for creating commercial value for the creations of participants and establish a revenue generating, self-sustainable model for EDEX Sithuwam

Sithuwam Winners

Winner

H.G. Nethumi Dulansa

Musaeus College, Colombo 07

View Download

1st Runner-Up

G. Sadevmi Himansa Samaranayake

Mihindu Vidyalaya, Ratnapura

View Download

2nd Runner-Up

H.M. Thiseni Vihansa Herath

Bayawa Model School, Awulegama - Nikaweratiya

View Download

Winner

S.M. Akila Ishan Manawage

Dharmaloka Navodya School, Pelmadulla

View Download

1st Runner-Up

H.G. Vinuth Apsara

President College, Sri Jayewardenepura, Kotte

View Download

2nd Runner-Up

J.K. Yasasi Hansina

Ananda Balika Vidyalaya, Colombo 10

View Download

Winner

W.P. Hansaja Dewnith

Royal College, Colombo 07

View Download

1st Runner-Up

K.G. Ishara Dhanushka Kukulewaththa

Galagedara Central College, Galagedara

View Download

2nd Runner-Up

G.D. Jayani Chamodi Gauthamadasa

St. Joseph's College, Kegalle

View Download

Winner

U.K.D. Dulhan Rajitha Senevirathne

Maliyadeva Boys' School, Kurunegala

View Download

1st Runner-Up

R. Gayani Wathsara

Maliyadeva Boys' School, Kurunegala

View Download

2nd Runner-Up

W.M. Waruni Ranshimala Gallella

Maliyadeva Girls' School, Kurunegala

View Download

Winner

Nethma Nathan Kurukulasooriya

Rahula Primary College, Matara

View Download

1st Runner-Up

Ilmi Yasara Madigasekara

Tidy Kids Pre School, Uyandana Kurunegala

View Download

2nd Runner-Up

H.G. Nethumi Dulansa

Musaeus College, Colombo 07

View Download

Winner

J.K. Yasasi Hansina

Sri Sangamitta Girls' School, Colombo 10

View Download

1st Runner-Up

Sathma Methsadi Athukorala

Musaeus College, Colombo 07

View Download

2nd Runner-Up

Swetha Samadhi Ranasinghe

Visakha Vidyalaya, Colombo 05

View Download

Winner

A.K. Ewmini Minthara Perera

Visakha Vidyalaya , Colombo 05

View Download

1st Runner-Up

B.D. Bodhitha Hasantha

Koorikotuwa Kanishta Vidyalaya, Veyangoda

View Download

2nd Runner-Up

E.M. Yenuli Boyagoda

Maliyadeva Girls' School, Kurunegala

View Download

Winner

Kavindu Deneth Wickramasinghe

NCEF Buddhist College, Mulleriyawa

View Download

1st Runner-Up

Lasmitha Dayaljith Samaraweera

Dharmaraja College, Kandy

View Download

2nd Runner-Up

K. A. Jeewa Nayanamali

Maliyadeva Girls’ School, Kurunegala

View Download

Winner

R.A.M. Chathumi Lakshadi Rajakaruna

Sri Sumangala National School, Wariyapola

View Download

1st Runner-Up

L.A. Jayindi

Sujatha Vidyalaya, Matara

View Download

2nd Runner-Up

K.M.Lisara Ruwanmi Rathnakumara

St. Joseph Girl's School, Kegalle

View Download

Winner

Sathma Methsandee Athukorala

Musaeus College, Colombo 7

View Download

1st Runner-Up

S.M.Tharushi Kaveesha Manawage

Gankanda Central College, Pelmadulla, Rathnapura

View Download

2nd Runner-Up

Imasha Keshalee Senevirathne

St. Joseph Girl's School, Kegalle

View Download

Winner

P.V.Nipuni Sewandi Pannila

Philip Artigala Maha Vidyalaya, Batakeththara

View Download

1st Runner-Up

Sarasisi Rajani Gunarathne

Janadhipathi Balika Vidyalaya, School Lane, Nawala

View Download

2nd Runner-Up

W.A.Uvindu Prabhashwara Wickramaarachchi

Sivali Central College, Hidellana, Rathnapura

View Download

Winner

M.A.Sandun Thanuka

Palannoruwa Central College - Gonapola

View Download

1st Runner-Up

T.M.Vindya Nuwangani Tennakoon

Holy Family Convent, Kurunegala

View Download

2nd Runner-Up

V. Purna Subhashitha Perera

Boy's Model School, Malambe

View Download

Winner

M.A.N Sathsilu Kumarawansha

K/D/ Muhandiram Vidyalaya, Deraniyagala

View Download

1st Runner-Up

T. M. Sawani Nelithma Thennakoon

Ku/St. Bernadette's Adarsha Maha Vidyalaya, Polgahawela.

View Download

2nd Runner-Up

A. D. Enumi Withara

The Learning Room Montessori, Awissawella

View Download

Winner

Y. M. Mandira Sandaruwani Yapa

Ku/St. Bernadette's Adarsha Maha Vidyalaya, Polgahawela.

View Download

1st Runner-Up

S.M. Thamasha Dinithi Manawage

R/Dharmaloka Navodya Vidyalaya, Pelmadulla

View Download

2nd Runner-Up

S.M.T Kaveesha Manawage

R/Dharmaloka Navodya Vidyalaya Pelmadulla

View Download

Winner

D. Nilushi Chathuranga Sarathchandra

Ku/Holy Family Balika Maha Vidyalaya, Kurunegala

View Download

1st Runner-Up

B. M. Nadheesha Dilshan Ranathunga

R/St Aloysius National School, Ratnapura

View Download

2nd Runner-Up

Sandali Priyanwada Mudalige

Ku/Maliyadeva Balika Vidyalaya, Kurunegala.

View Download

Winner

T. M. Windya Nuwangani Tennakoon

Ku/Holy Family Balika Maha Vidyalaya, Kurunegala

View Download

1st Runner-Up

W. Dilshani Hiroshima Weralupe

R/Dharmaloka Navodya Vinyalaya Pelmadulla

View Download

2nd Runner-Up

U. A. B. W. M. R. H. Nisansala Bandaranayake

Ku/Holy Family Balika Maha Vidyalaya, Kurunegala

View Download

Winner

J. M. Sanithma S. Jayasuriya

Kandy Grammer International School – Kandy

View Download

1st Runner-Up

R. Pabhavi Liyanage

Anura Vidyalaya - Matara

View Download

2nd Runner-Up

W. A. Anjali T. Fernando

Holy Family Primary Balika Vidyalaya, Wennappuwa

View Download

Winner

K. K. Navindu S. Lakshan

Richmand College - Galle

View Download

1st Runner-Up

Shimra Naushad

Sushex College - Badulla

View Download

2nd Runner-Up

D. K. T. Vinod Jayasinghe

Presidents College -Maharagama

View Download

Winner

W. P. S. Chamika Dharmaratne

Holy Family Girls School - Kurunegala

View Download

1st Runner-Up

N. Udarika Jayasooriya

Wayamba Royal College - Kurunegala

View Download

2nd Runner-Up

S. Priyanvada Mudalige

Maliyadewa Balika Vidyalaya - Kurunegala

View Download

Winner

D. P. G. M. C. B. Senevirathna

Pushpadana Balika Vidyalaya - Kandy

View Download

1st Runner-Up

M. G. N. Nilwala Udurawana

Kandy Model School- Kandy

View Download

2nd Runner-Up

I. Tharanga K. Abeysinghe

Dharmaloka Navodya Vidyalaya - Pelmaldulla

View Download

Winner

W.A. K.K. Weerasinghe

Eheliyagoda Dharmapala Primary School, Eheliyagoda

View Download

1st Runner-Up

I.K. Seniwirathna

St.joseph Ladies College, Kegalle

View Download

2nd Runner-Up

W.P.M. Sewmini

Lyceum International Scool, Rathnapura

View Download

Winner

K.M.I.S. Jaliyabandara

Narandeniya Central College, Kaburupitiya

View Download

1st Runner-Up

Vidanagamage Pethmi Budara

Narandeniya Central College, Kaburupitiya

View Download

2nd Runner-Up

B.A.I.Gunaratne

Narandeniya Central College, Kaburupitiya

View Download

Winner

R.A. Asanka Madushaanka

H/Thalawa Maha Vidyalaya, Kariyamadiththa

View Download

1st Runner-Up

D.P.G. Sugath Karunarathne

Poramadulla Madhya Vidyalaya, Rikillagaskada

View Download

2nd Runner-Up

W.T.P.H. Perera

Sri Somaloka Daham Pasala, Pannipitiya

View Download

Winner

K.A.Sandunika Hasangani

Art Faculty, University of Colombo

View Download

1st Runner-Up

Pothpitiyage Dinusha Chinthaka

Open University, Ambalangoda

View Download

2nd Runner-Up

Mihiri Maheshika Premadasa

Faculty of Science, University of Colombo

View Download

Winner

H.D.K. Babasara Chandrasena

Galnawa Prathamika Viduhala, Galnawa

View Download

1st Runner-Up

L. Shanaka Rusiru Pushpakumara

Seevali Madya Vidyalaya, Hidallana

View Download

2nd Runner-Up

Jayani Anuthara Ruhunage

Dharmapala Vidyalaya, Pannipitiya

View Download

Winner

L.W. Piyumika Pushpakumari

Seewali MMV, Rathnapura

View Download

1st Runner-Up

Yapa Appuhamilage Nithya Hansani

Sujatha BMV, Mathara

View Download

2nd Runner-Up

Samadi Sewmini Siribaddana

Sri Siddartha Kumara MV, Gampaha

View Download

Winner

T.H.M. Prasadani de Silva

Vishaka High School, Badulla

View Download

1st Runner-Up

H. Sachini Nirmani Perera

Rathnawali Balika Vidyalaya, Colombo

View Download

2nd Runner-Up

K.A.C. Sewwandi Kodisinghe

St. Joshep BMW, Kegalle

View Download

Winner

K.A. Sadunika Hasangani

University of Colombo

View Download

1st Runner-Up

D.M.P. Tikiri Dissanayaka

University of Colombo

View Download

Media Articles

Skill Development Workshop

Sithuwam aims to provide a platform for youth to display their aesthetic skills in the domain of painting and be recognized for their talent. In addition, we intend to support the technical skills development of selected students and aspiring young artists by organizing a skills development workshops under the patronage of renowned experts.

We successfully conducted a skills development workshop for the shortlisted students of EDEX Sithuwam 2015 all Island Art Competition and it was held parallel with the EDEX Sithuwam 2015 exhibition. The participants were the award winners selected by a panel of judges in the final round. A leading renowned artist Mr. Shantha K. Herath shared his knowledge and experience with the participants and taught them how to create a good work of art.